Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. „cookies“). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Arterinė hipertenzija: kas tai?

Arterinė hipertenzija, arba padidėjęs kraujospūdis, itin dažna liga ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Ji diagnozuojama, kai sistolinis („viršutinis“) kraujo spaudimas yra didesnis nei 140 mm Hg arba diastolinis („apatinis“) kraujo spaudimas – didesnis nei 90 mm Hg, tačiau dažnam pacientui gali būti padidėjęs tiek sistolinis tiek diastolinis kraujo spaudimas.

 

Negydoma arterinė hipertenzija ypač pažeidžia smulkiąsias kraujagysles, dėl to ilgainiui blogėja inkstų funkcija, o esant nuolat aukštam kraujospūdžiui storėja širdies raumuo, dėl ko palaipsniui vystosi širdies nepakankamumas.

 

Pacientui, kurio kraujospūdis nuolat aukštas, ženkliai išauga širdies ir kraujagyslių (t.y. miokardo infarkto, insulto) bei inkstų ligų rizika.

 

Arterinė hipertenzija gali būti pirminė ir antrinė. Pirminė hipertenzija yra dažniausias hipertenzijos tipas, kuris nustatomas 95 proc. pacientų, kurių kraujospūdis padidėjęs. Dažnai stebimas genetinis polinkis sirgti pirmine hipertenzija, tačiau jos išsivystymui įtakos turi ir aplinkos veiksniai: nutukimas, gausus druskos naudojimas, nejudra, rūkymas, nesaikingas alkoholio naudojimas ir kt. Pirminės arterinės hipertenzijos paplitimas didėja su amžiumi. Taigi, nustačius pirminę arterinę hipertenziją, negalime įvardinti vienos konkrečios priežasties, kurią išsprendę, galėtume normalizuoti kraujospūdį. Pirminė arterinė hipertenzija – lėtinė liga, kurios gydymas trunka visą gyvenimą.

 

Antrinė hipertenzija nustatoma retai, tik 5 proc. pacientų, kuriems yra padidėjęs kraujospūdis. Antrinės hipertenzijos atveju gali būti nustatyta konkreti priežastis, kuri lemia aukštą kraujospūdį. Tai gali būti viena iš endokrininių ligų, inkstų ligos, įgimtas ar dėl aterosklerozės susidaręs inkstų arterijos susiaurėjimas, naudojamų medikamentų šalutinis poveikis ir t.t. Sėkmingai gydant antrinės hipertenzijos priežastį, tikėtina, kad kraujospūdis gali grįžti į normos ribas ir ateityje pacientui nebereikės naudoti kraujospūdį mažinančių vaistų.

 

Dažnai žmonės aukštą kraujospūdį linkę sutapatinti su emocine įtampa. Kai kraujospūdis yra tarp 120/80 mm Hg ir 139/89 mm Hg, jis laikomas normaliu, tačiau kai jaučiantis visiškai ramiai kraujospūdis dažnai pamatuojamas didesnis, tuomet reikėtų kreiptis į gydytoją dėl detalesnio ištyrimo ir gydymo galimybių.

 

Pasaulinė statistika kalba apie tai, kad apie 30 proc. žmonių, kurie serga hipertenzija, net nenumano, kad jų kraujospūdis yra gerokai didesnis nei normalus. Dar maždaug tiek pat gyventojų, nors ir žino, kad jų kraujospūdis padidėjęs, bet nejausdami simptomų, mano, kad gydymas nereikalingas. Tik 30 proc. pacientų, kuriems nustatyta arterinė hipertenzija, naudoja vaistus, o tarp jų dar yra daugybė pacientų, kuriems taip ir nepavyksta sumažinti kraujospūdžio iki normalaus.

I. BENDROJI DALIS

1. Hipertenzija sergančiųjų asociacija (toliau – Asociacija) yra Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka įsteigtas ribotos civilinės atsakomybės viešasis juridinis asmuo. Asociacija yra savanoriška, savarankiška visuomeninė organizacija, kurios tikslas koordinuoti Asociacijos narių veiklą, atstovauti Asociacijos narių interesams ir juos ginti ar tenkinti kitus viešuosius interesus. Savo veikloje Asociacija vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Civiliniu kodeksu, Asociacijų įstatymu, kitais Lietuvos Respublikos teisės aktais bei savo įstatais (toliau – Įstatai).

2. Asociacijos teisinė forma yra asociacija.

3. Asociacija turi ūkinį, finansinį, organizacinį ir teisinį savarankiškumą, bent vieną sąskaitą kredito įstaigoje ir savo antspaudą.

4. Asociacija neatsako už savo narių prievoles, o nariai – už Asociacijos prievoles.

5. Asociacija turi teisę vykdyti įstatymų nedraudžiamą komercinę veiklą, kuri neprieštarauja jos Įstatams bei veiklos tikslams ir reikalinga jos tikslams pasiekti.

6. Asociacija teisės aktų nustatyta tvarka gali gauti paramą, teikti paramą bei labdarą.

7. Asociacija įgyja civilines teises, prisiima civilines pareigas ir jas įgyvendina per savo valdymo organus.

8. Asociacija gali turėti ir įgyti tik tokias civilines teises ir pareigas, kurios neprieštarauja jos veiklos tikslams, įstatymams ir šiems Įstatams.

9. Asociacija gali stoti į tarptautines organizacijas, jungtis į ne pelno organizacijų asociacijas, steigti savo filialus ir atstovybes, būti kitų, ribotos civilinės atsakomybės juridinių asmenų ar ne pelno organizacijų steigėja, dalyve.

10. Asociacijos finansiniai metai sutampa su kalendoriniais metais.

 

II. ASOCIACIJOS VEIKLOS TIKSLAI IR SRITYS

11. Asociacija vykdo veiklą sveikatos srityje. Asociacija vienija sergančiuosius arterine hipertenzija ir jų šeimos narius, taip pat medikus. Asociacijos veiklos tikslai – koordinuoti asmenų ir organizacijų, dirbančių širdies ligų mažinimo labui, veiklą. Rūpintis Lietuvos gyventojų psichine ir fizine sveikata bei saugumu – bendradarbiaujant su gydytojais, sveikatos politikais vykdyti širdies ligų prevenciją, užtikrinti geriausias šių ligų gydymo ir diagnostikos galimybes, informuoti bei šviesti visuomenę, burti širdies ir hipertenzinėmis ligomis sergančius į savipagalbos grupes, organizuoti asmenų, sergančių širdies ligomis reabilitaciją bei integraciją.

12. Įgyvendinant Asociacijos tikslus atstovauti hipertenzinėmis ligomis sergančių pacientų pilietinėms, socialinėms ir ekonominėms teisėms, ginti jų laisves ir orumą, įgyvendinant visapusiško pacientų dalyvavimo visuomenės gyvenime principą, Asociacijos uždaviniai:

12.1. organizuoti konsultacinius seminarus hipertenzinėmis ligomis sergantiems žmonėms, padėti Asociacijos nariais esančioms regioninėms asociacijoms organizuoti tokias mokyklas vietose;

12.2. organizuoti konferencijas ir kitus praktinius renginius hipertenzinėmis ligomis sergantiems žmonėms ir dalyvauti juose;

12.3. šviesti savo narius, organizuojant susitikimus su įvairių specialybių gydytojais, rengti paskaitas, pagalbos sau grupes, praktinius užsiėmimus;

12.4. bendradarbiauti su visuomeninėmis ir valstybinėmis institucijomis, sprendžiant hipertenzinėmis ligomis sergančių pacientų aprūpinimo medikamentais, gydymo, psichologines ir socialinės adaptacijos problemas;

12.5. teikti metodinę pagalbą Asociacijos nariais esantiems žmonėms ir jų artimiesiams, skatinti pacientų ir jų artimųjų švietimą apie arterinę hipertenziją ir jos gydymo būdus;

12.6. dalyvauti kuriant ir vykdant socialines programas, atsižvelgiant į žmonių, sergančių hipertenzinėmis ligomis poreikius, interesus ir galimybes;

12.7. teikti pasiūlymus Lietuvos Respublikos Seimui, Vyriausybei bei kitoms valstybės ir savivaldos institucijoms rengiant ir priimant naujus, keičiant ir papildant jau priimtus teisės aktus;

12.8. skatinti mokslinius tyrimus ir jų praktinį taikymą hipertenzinių ligų gydyme;

12.9. teikti medicininį švietimą ir reabilitaciją laikyti prioritetine veiklos kryptimi;

12.10. supažindinti visuomenę, valstybės institucijas su hipertenzinėmis ligomis sergančiųjų problemomis;

12.11. domėtis bei padėti gilinti gydytojų ir sveikatos darbuotojų žinias apie šiuolaikines hipertenzijos gydymo galimybes, ateities poreikius, susijusius su būtinybe išvengti komplikacijų ir pačios ligos;

12.12. palaikyti ryšius su tarptautinėmis bei kitų šalių giminingomis organizacijomis;

12.13. bendradarbiaujant su Lietuvos sveikatos apsaugos sistemos struktūromis, tarptautinėmis organizacijomis bei Pasaulio sveikatos organizacija, dalyvauti hipertenzijos tyrimo ir diagnozavimo programose;

12.14. užmegzti ir palaikyti tarptautinius ryšius, sudaryti susitarimus bei įstoti į tarptautines visuomenines (nevalstybines) organizacijas, kurių tikslai ir veikla neprieštarauja Lietuvos Respublikos įstatymams;

12.15. steigti visuomenės informavimo priemones, vystyti internetinę svetainę www.hipertenzija.lt, leisti informacinius leidinius, skirtus pacientams.

13. Siekdama įgyvendinti savo tikslus, Asociacija turi teisę vykdyti šias, su jos tikslais susijusias ir Įstatams neprieštaraujančias veiklos rūšis:

13.1. Leidybinė veikla (58);

13.2. Kino filmų, vaizdo filmų ir televizijos programų gamyba, garso įrašymo ir muzikos įrašų leidybos veikla (59);

13.3. Informacinių paslaugų veikla (63);

13.4. Moksliniai tyrimai ir taikomoji veikla (72);

13.5. Reklama ir rinkos tyrimas (73);

13.6. Kita profesinė, mokslinė ir techninė veikla (74);

13.7. Švietimas (85).

14. Veiklą, kuri yra licencijuojama arba vykdoma Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka, Asociacija gali vykdyti, tik gavusi atitinkamus leidimus ir licencijas.

 

III. ASOCIACIJOS NARIAI, JŲ TEISĖS IR PAREIGOS

15. Asociacijos nariais gali būti 18 sulaukę veiksnūs fiziniai ir juridiniai asmenys, pateikę vadovui prašymą įstoti į Asociaciją, įsipareigoję laikytis šių Įstatų ir visuotinio susirinkimo nustatyta tvarka sumokėję nustatyto dydžio stojamąjį mokestį.

16. Visi Asociacijos nariai turi lygias teises.

17. Asociacijos narių teisės:

17.1. dalyvauti ir balsuoti Asociacijos visuotiniame narių susirinkime;

17.2. naudotis Asociacijos teikiamomis paslaugomis;

17.3. susipažinti su Asociacijos dokumentais ir gauti išsamią informaciją apie jos veiklą;

17.4. išstoti iš Asociacijos;

17.5. jam pačiam (jei narys fizinis asmuo) arba jį atstovaujančiam asmeniui (jei narys juridinis asmuo) būti išrinktam į Asociacijos valdymo organus;

17.6. dalyvauti rengiant ir vykdant Asociacijos veiklos strateginius planus, programas, projektus ir renginius;

17.7. kitas teisės aktuose ir šiuose Įstatuose nustatytas teises.

18. Asociacijos nario pareigos:

18.1. laikytis Asociacijos Įstatų;

18.2. vykdyti Asociacijos visuotinio narių susirinkimo priimtus nutarimus bei Asociacijos prisiimtus įsipareigojimus;

18.3. dalyvauti įgyvendinant Asociacijos programą;

18.4. atstovauti Asociacijos ir jos narių interesams, įgyvendinant Įstatuose apibrėžtus tikslus;

18.5. saugoti Asociacijos komercines paslaptis;

18.6. mokėti nustatyto dydžio nario mokestį;

18.7. ne vėliau kaip per 5 darbo dienas pranešti apie savo adreso, telefono ar elektroninio pašto adreso pasikeitimą;

18.8. atlikti kitas teisės aktuose nustatytas pareigas.

 

IV. STOJAMŲJŲ ĮNAŠŲ IR NARIŲ MOKESČIŲ MOKĖJIMO TVARKA

19. Stojamojo įnašo dydis, nario mokesčio dydis ir jų mokėjimo tvarka tvirtinama visuotiniame Asociacijos narių susirinkime. Nario mokesčiu (taip pat stojamuoju įnašu) gali būti pinigai, kurie sumokami Asociacijos kasoje arba pervedami į Asociacijos sąskaitą banke bei pagal Turto ir verslo vertinimo pagrindų įstatymą įvertintas ir Asociacijai perduotas materialusis ir nematerialusis turtas.

20. Kandidatas į Asociacijos narius stojamąjį įnašą arba narys, nario mokestį sumokėję turtu, savo įnašą ar mokestį perduoda Asociacijos valdymo organui perdavimo aktu. Narys ir jo įnašo ar mokesčio vertė įrašomi Asociacijos dokumentuose, o nariui išduodamas jo įnašą patvirtinantis dokumentas.

21. Asociacijos narių įnašai ir mokesčiai sudaro Asociacijos lėšas, kuriomis ji disponuoja savo nuožiūra.

22. Visuotinis narių susirinkimas išimties tvarka gali atleisti nuo Asociacijos nario mokesčių mokėjimo ar sumažinti jų dydį atskiriems Asociacijos nariams.

 

V. NAUJŲ NARIŲ PRIĖMIMO, NARIŲ IŠSTOJIMO IR PAŠALINIMO IŠ ASOCIACIJOS TVARKA BEI SĄLYGOS

23. Naujus narius į Asociaciją priima Asociacijos valdyba paprasta posėdyje dalyvaujančių narių balsų dauguma.

24. Kandidatas į Asociacijos narius turi pripažinti Asociacijos veiklos tikslus, jos Įstatus, ir prašyme Asociacijos valdybai tai patvirtinti bei pasižadėti kartu su kitais nariais siekti jų įgyvendinimo.

25. Asociacijos valdyba, ne vėliau kaip per 30 dienų nuo prašymo įteikimo, posėdyje priima sprendimą dėl naujo nario priėmimo ir per 5 darbo dienas informuoja kandidatą asmeniškai arba registruotu paštu, arba kitomis elektroninių ryšių priemonėmis, jei galima nustatyti siuntėją, užtikrinti perduodamos informacijos saugumą ir gavėjas patvirtina, kad ta informacija jį pasiekė. Nepalankų sau sprendimą kandidatas turi teisę apskųsti visuotiniam narių susirinkimui. Susirinkimo sprendimą dėl kandidato pretenzijos Asociacijos vadovas pateikia kandidatui asmeniškai arba išsiunčia registruotu laišku per 5 darbo dienas nuo tokio sprendimo priėmimo dienos.

26. Patvirtinus nario kandidatūrą, būsimasis narys privalo įnešti stojamąjį nario įnašą, bet ne vėliau kaip per 30 dienų nuo informavimo apie jo priėmimą dienos. Kandidatas, kurio kandidatūra patvirtinta, Asociacijos nariu tampa tik įnešęs stojamąjį įnašą.

27. Asociacijos narys gali išstoti iš Asociacijos tik pilnai su ja atsiskaitęs ir parašęs pareiškimą Asociacijos valdybai. Nariui išstojus iš Asociacijos ar kitaip pasibaigus jo narystei, šis (ar jo teisių perėmėjai) neturi teisės reikalauti grąžinti nario sumokėtų stojamojo įnašo, nario mokesčių ar kitaip Asociacijai nuosavybėn perduoto turto bei lėšų, išskyrus Asociacijos likvidavimo atvejį.

28. Jei juridinis asmuo, esantis Asociacijos nariu, įstatymų nustatyta tvarka reorganizuojamas ar pertvarkomas, buvusio nario teises ir pareigas įstatymų nustatyta tvarka perėmęs juridinis asmuo tampa Asociacijos nariu. Jei toks teisių perėmėjas jau yra Asociacijos nariu, jis neįgyja papildomos balso teisės Susirinkime. Narystės Asociacijoje perdavimas kitais būdais negalimas.

29. Nario, ilgiau kaip tris mėnesius nesumokėjusio nario mokesčio ar nesilaikančio Asociacijos Įstatų, kitaip diskredituojančio Asociaciją, pažeidusio Lietuvos Respublikos įstatymus, narystė Asociacijoje gali būti sustabdyta Asociacijos valdybos sprendimu.

30. Sprendimą dėl narystės sustabdymo priima Asociacijos valdyba savo posėdyje. Apie numatomą narystės sustabdymo svarstymą toks narys informuojamas asmeniškai, arba registruotu laišku, arba elektroninių ryšių priemonėmis ne vėliau, kaip prieš 5 darbo dienas iki posėdžio. Svarstomam nariui nedalyvaujant posėdyje, Valdybos sprendimas, nurodant narystės sustabdymo priežastis, išsiunčiamas nariui registruotu laišku.

31. Sprendimą dėl nario pašalinimo iš Asociacijos priima Susirinkimas paprasta dalyvaujančių narių balsų dauguma.

32. Pašalintasis iš Asociacijos narys neturi teisės reikalauti grąžinti jo sumokėtų stojamojo įnašo ar nario mokesčių.

33. Narys Asociacijos sprendimą dėl jo pašalinimo turi teisę apskųsti Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

 

VI. ASOCIACIJOS ORGANAI

34. Asociacijos organai yra šie:

34.1. aukščiausiasis organas – visuotinis narių susirinkimas (toliau – Susirinkimas);

34.2. kolegialus valdymo organas – Asociacijos valdyba (toliau – Valdyba);

34.3. vienasmenis valdymo organas – Asociacijos vadovas (toliau – Prezidentas).

 

VII. SUSIRINKIMAS, JO KOMPETENCIJA, SUŠAUKIMO IR SPRENDIMŲ PRIĖMIMO TVARKA

35. Aukščiausiasis Asociacijos organas yra Susirinkimas. Susirinkimas neturi teisės pavesti kitiems Asociacijos organams spręsti tik jo kompetencijai priklausančių klausimų.

36. Susirinkime sprendžiamojo balso teisę turi visi Asociacijos nariai. Vienas narys (jo atstovas) Susirinkime turi vieną balsą. Asociacijos narys – juridinis asmuo gali būti atstovaujamas visuotiniame narių susirinkime tik to juridinio asmens darbuotojų, dalyvių ar valdymo organo narių.

37. Dalyvauti Susirinkime be balsavimo teisės gali ir kiti asmenys, gavę Susirinkimo pritarimą.

38. Susirinkimas turi išimtinę teisę:

38.1. tvirtinti Asociacijos Įstatus (jų pakeitimus);

38.2. rinkti ir atšaukti Valdybos narius;

38.3. skiria ir atleidžia Prezidentą, nustato jo atlyginimą, kitas darbo sutarties sąlygas;

38.4. nustatyti (keisti) Asociacijos nario stojamojo įnašo dydį ir nario mokesčio dydį, jų mokėjimo tvarką;

38.5. tvirtinti Asociacijos metinių finansinių ataskaitų rinkinį;

38.6. priimti sprendimą dėl Asociacijos pertvarkymo, reorganizavimo ar likvidavimo;

38.7. priimti sprendimą dėl kitų juridinių asmenų steigimo ar dėl tapimo kito juridinio asmens dalyviu;

38.8. keisti Asociacijos buveinę;

38.9. spręsti kitus įstatymų ir šių Įstatų numatytus ir Susirinkimo kompetencijai priskirtus klausimus.

39. Eilinis Susirinkimas šaukiamas Valdybos sprendimu kasmet, ne vėliau kaip per 4 mėnesius nuo finansinių metų pabaigos. Susirinkimas gali priimti nutarimus, jeigu jame dalyvauja daugiau kaip 1/2 Asociacijos narių (jų atstovų).

40. Jei Susirinkime nėra kvorumo, tai ne anksčiau kaip per 10 dienų ir ne vėliau kaip per 30 dienų nuo Susirinkimo, turi būti sušauktas pakartotinis Susirinkimas, kuris turi teisę priimti nutarimus klausimais, įtrauktais į ankstesnę darbotvarkę. Pakartotiniam Susirinkimui kvorumo reikalavimas netaikomas.

41. Susirinkimo sprendimas laikomas priimtu, kai už jį gauta daugiau Susirinkime dalyvaujančių narių balsų negu prieš, išskyrus 38.1. ir 38.6. punktuose nurodytus sprendimus, kurie priimami kvalifikuota ne mažesne kaip 2/3 visų Susirinkime dalyvaujančių narių balsų dauguma ir renkant valdybos narius 49 dalyje nustatyta tvarka.

42. Neeilinio Susirinkimo sušaukimo iniciatyvos teisę turi Valdyba arba narių grupė, turinti ne mažiau kaip 1/3 visų Asociacijos narių balsų.

43. Susirinkimas gali būti šaukiamas ir teismo sprendimu, jei jis nebuvo sušauktas įstatymų ar šių Įstatų nustatyta tvarka ir dėl to į teismą kreipėsi Asociacijos narys, valdymo organas ar kreditorius.

44. Apie šaukiamą Susirinkimą Prezidentas privalo informuoti visus narius elektroniniu paštu, narių pateiktais elektroninio pašto adresais, ne vėliau, kaip prieš 14 dienų iki susirinkimo dienos. Jeigu šaukiamas pakartotinis Susirinkimas, nariai turi būti informuoti ne vėliau kaip likus 5 dienoms. Susirinkimas gali būti šaukiamas nesilaikant šių terminų, jeigu visi nariai, turintys balsavimo teisę (jų atstovai) su tuo sutinka.

45. Pranešime apie Susirinkimo sušaukimą turi būti nurodyta:

45.1. Asociacijos pavadinimas, buveinė ir kodas;

45.2. Susirinkimo data, laikas ir vieta;

45.3. Susirinkimo darbotvarkė;

45.4. Susirinkimo (neeilinio) sušaukimo iniciatoriai;

45.5. Organas, asmenys ar institucija, priėmę sprendimą sušaukti Susirinkimą.

46. Ne vėliau kaip prieš 5 dienas iki Susirinkimo pradžios Asociacijos nariams turi būti sudaryta galimybė susipažinti su dokumentais, susijusiais su Susirinkimo darbotvarke.

47. Susirinkime dalyvaujantys nariai (jų atstovai) registruojami pasirašytinai registravimo sąraše. Šį sąrašą ir Susirinkimo protokolą pasirašo Susirinkimo pirmininkas ir sekretorius. Prie protokolo pridedamas Susirinkimo dalyvių sąrašas, atstovų įgaliojimai ir, jei buvo, iš anksto raštu balsavusių narių biuleteniai, taip pat ir informacija apie Susirinkimo sušaukimą.

48. Protokolai ar kiti dokumentai, kuriais įforminti Susirinkimo sprendimai, yra oficialūs dokumentai, kurie turi būti saugomi ir tvarkomi Dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka. Šių dokumentų klastojimas baudžiamas įstatymų nustatyta tvarka.

 

VIII. VALDYBA

49. Valdybos narius renka bei atšaukia (kadencijai nepasibaigus) Susirinkimas, Asociacijos nariui balsuojant už vieną ar kelis pasirinktus kandidatus. Į valdybos narius išrenkami daugiausiai balsų surinkę kandidatai. Jei kandidatų, surinkusių po lygiai balsų yra daugiau, nei laisvų vietų Valdyboje, rengiamas pakartotinis balsavimas tarp vienodą skaičių balsų surinkusių kandidatų į valdybos narius, kuriame Asociacijos narys turi teisę balsuoti tik už vieną kandidatą. Jei kandidatų į valdybos narius yra tiek, kiek laisvų vietų Valdyboje, Susirinkimas turi teisę balsuoti ir tvirtinti visą pasiūlytą Valdybos sudėtį.

50. Valdyba sudaroma iš penkių asmenų, dvejų metų kadencijai. Valdybos narys neprivalo būti Asociacijos nariu.

51. Valdyba savo darbe vadovaujasi Lietuvos Respublikos įstatymais, šiais Įstatais, savo darbo reglamentu. Valdybos narys gali atsistatydinti iš pareigų kadencijai nesibaigus, apie tai ne vėliau kaip prieš 14 dienų raštu įspėjęs Valdybą.

52. Valdybos kompetencija:

52.1. priima į Asociaciją naujus narius;

52.2. sustabdo narių narystę Asociacijoje šių Įstatų numatytais atvejais ir tvarka;

52.3. iš savo narių renka Valdybos pirmininką (toliau – Pirmininkas) ir jį atšaukia;

52.4. atsako už Susirinkimo darbotvarkės sudarymą, visos reikalingos medžiagos darbotvarkės klausimams svarstyti pateikimą Susirinkimui;

52.5. tvirtina Prezidento pareiginius nuostatus;

52.6. priima sprendimus dėl filialų ir atstovybių steigimo bei jų veiklos nutraukimo ir tvirtina jų nuostatus, skiria ir atleidžia jų vadovus;

52.7. tvirtina Asociacijos veiklos programas ir vykdomus projektus bei jų finansavimo tvarką, Asociacijos biudžetą;

52.8. svarsto praėjusių finansinių metų Asociacijos finansinių ataskaitų rinkinį ir Asociacijos veiklos ataskaitą bei teikia ją tvirtinti Susirinkimui;

52.9. atlieka kitas įstatymų, Įstatų ir Valdybos kompetencijai Susirinkimo priskirtas funkcijas.

53. Pirmininko funkcijos:

53.1. šaukia Valdybos posėdžius ir jiems pirmininkauja;

53.2. kitos darbo reglamente ar įstatymų priskirtos funkcijos.

54. Valdyba savo nutarimus priima posėdžiuose. Valdybos posėdžio sušaukimo iniciatyvos teisę turi kiekvienas Valdybos narys.

55. Valdybos posėdis yra teisėtas, jeigu jame dalyvauja daugiau kaip 1/2 narių.

56. Valdybos nutarimai yra teisėti, kai už juos balsuoja ne mažiau kaip pusė posėdyje dalyvaujančių narių. Balsavimo metu kiekvienas Valdybos narys turi po vieną balsą. Balsams „už“ ir „prieš“ pasiskirsčius po lygiai, lemia Pirmininko balsas.

 

IX. PREZIDENTAS

57. Prezidentą skiria ir atleidžia Susirinkimas, kuris nustato jo atlyginimą, kitas darbo sutarties sąlygas. Prezidentas pradeda eiti pareigas nuo jo paskyrimo dienos.

58. Su Prezidentu sudaroma darbo sutartis, kurią Asociacijos vardu pasirašo Susirinkimo įgaliotas asmuo.

59. Prezidentas renkamas 2 metų kadencijai. Jis yra atskaitingas Valdybai ir savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos įstatymais, šiais Įstatais, Susirinkimo bei Valdybos sprendimais ir savo pareiginiais nuostatais.

60. Prezidentas atsako už:

60.1. Susirinkimo ir Valdybos sprendimų bei kitų pavedimų įgyvendinimą;

60.2. praėjusių finansinių metų Asociacijos finansinių ataskaitų rinkinio ir veiklos ataskaitos sudarymą ir pateikimą valdybai ne vėliau kaip prieš 20 dienų iki eilinio Susirinkimo;

60.3. Asociacijos duomenų ir dokumentų pateikimą juridinių asmenų registrui;

60.4. gautų raštiškų pretenzijų pateikimą artimiausiam Valdybos posėdžiui ar Susirinkimui;

60.5. Susirinkimo sušaukimą, jo darbotvarkės sudarymą, medžiagos darbotvarkės klausimams savalaikį pateikimą;

60.6. pranešimą Asociacijos nariams apie esminius įvykius, turinčius reikšmės Asociacijos veiklai;

60.7. Asociacijos veiklos organizavimą;

60.8. savalaikį viešos informacijos pateikimą;

60.9. kitų Lietuvos Respublikos asociacijų įstatyme ir kituose įstatymuose bei teisės aktuose, taip pat šiuose Įstatuose ir Prezidento pareiginiuose nuostatuose nustatytų pareigų vykdymą.

61. Prezidentas taip pat atlieka šias funkcijas:

61.1. atstovauja Asociacijai valstybės institucijose, Lietuvos ir tarptautinėse organizacijose Asociacijos veiklos klausimais;

61.2. veikia Asociacijos vardu santykiuose su trečiaisiais asmenimis, taip pat sudaro sandorius ir pasirašo sutartis Asociacijos vardu;

61.3. priima į darbą ir atleidžia darbuotojus, sudaro su jais darbo sutartis;

61.4. rengia ir pasirašo vidinius Asociacijos dokumentus;

61.5. atsako už Asociacijos buhalterinės apskaitos tvarkymą;

61.6. organizuoja Asociacijos turto apsaugą;

61.7. tvarko Asociacijos narių sąrašą;

61.8. sprendžia kitus Asociacijos veiklos klausimus, kurie įstatymų, šių Įstatų ar jo pareiginių nuostatų priskirti vadovo kompetencijai.

 

X. LĖŠŲ IR PAJAMŲ PANAUDOJIMO BEI VEIKLOS KONTROLĖS TVARKA

62. Asociacija nuosavybės ar bet kokiomis kitoms teisėmis valdomą turtą ir lėšas turi teisę perleisti, užtikrinti juo prievolių įvykdymą ar kitaip apriboti savo valdymo, naudojimo ir disponavimo teises į jį tik tuo atveju, kai tuo siekiama įgyvendinti Įstatuose nustatytus veiklos tikslus (įskaitant labdaros ir paramos tikslus).

63. Asociacija laikosi savo veiklos bei lėšų ir pajamų panaudojimo apribojimų Asociacijų įstatymo nustatyta tvarka.

64. Asociacijos finansinės veiklos kontrolę vykdo Susirinkimo išrinktas revizorius.

65. Valstybės ir savivaldybių kontrolės institucijos turi teisę įstatymų nustatyta tvarka tikrinti Asociacijos veiklą.

 

XI. FILIALŲ IR ATSTOVYBIŲ REGISTRAVIMO BEI JŲ VEIKLOS NUTRAUKIMO TVARKA

66. Asociacija turi teisę steigti filialus ir atstovybes Lietuvos Respublikoje ir užsienio valstybėse. Filialų ir atstovybių skaičius neribojamas.

67. Asociacijos filialai ir atstovybės steigiami, vykdo ar nutraukia savo veiklą, vadovaujantis Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

68. Filialui ir atstovybei netaikomos likvidavimo procedūros, nes pagal jų prievoles atsako pati Asociacija. Filialo ar atstovybės veikla gali būti nutraukiama Valdybos sprendimu arba pradėjus Asociaciją likviduoti ar reorganizuoti. Reorganizuotos Asociacijos filialas gali būti perduotas tęsiančiai veiklą asociacijai.

 

XII. DOKUMENTŲ IR KITOS INFORMACIJOS APIE ASOCIACIJOS VEIKLĄ PATEIKIMO NARIAMS TVARKA

69. Asociacijos narys turi teisę susipažinti su Asociacijos dokumentais ir kita informacija, susijusia su Asociacijos veikla.

70. Asociacijos nariui raštu pareikalavus, Prezidentas, ne vėliau kaip per 14 dienų nuo reikalavimo gavimo dienos, privalo sudaryti nariui galimybę susipažinti ir (ar) pateikti kopijas šių dokumentų: Asociacijos įstatų, metinių finansinių ataskaitų rinkinių, veiklos ataskaitų, Susirinkimo ar kitų Asociacijos organų protokolų ar nutarimų, kuriais įforminti šių organų sprendimai, kitų Asociacijos dokumentų, jei šie dokumentai nesusiję su Asociacijos veiklos komercine paslaptimi, konfidencialia informacija. Narys, pateikęs Asociacijai jos nustatytos formos rašytinį įsipareigojimą neatskleisti komercinės paslapties ar konfidencialios informacijos, turi teisę susipažinti su visais Asociacijos dokumentais. Atsisakymą sudaryti nariui galimybę susipažinti ir (ar) pateikti dokumentų kopijas Asociacija turi įforminti raštu, jeigu narys to pareikalauja.

71. Asociacijos buveinėje turi būti visų Asociacijos narių sąrašas. Su šiuo sąrašu turi teisę susipažinti kiekvienas Asociacijos narys. Nariams pateikiamame Asociacijos narių sąraše turi būti nurodyti, pagal paskutinius Asociacijos turimus duomenis, juridinių asmenų pavadinimai, narių (atstovų) vardai ir pavardės, adresai korespondencijai, narių įmokėti mokesčiai.

72. Visi pranešimai, skelbimai, kita reikalinga informacija, taip pat šio straipsnio 70 d. ir 71 d. nurodyta informacija Asociacijos nariui, priklausomai nuo jos konfidencialumo, gali būti pateikiama asmeniškai pasirašytinai, registruotu paštu arba kitomis elektroninių ryšių priemonėmis, jei galima nustatyti siuntėją, užtikrinti perduodamos informacijos saugumą ir gavėjas patvirtina, kad ta informacija jį pasiekė.

73. Galimybė susipažinti su visa informacija, Nariui turi būti suteikta Asociacijos buveinėje.

74. Dokumentų ir kitos informacijos apie Asociacijos veiklą pateikimo nariams tvarką, tvirtina Valdyba. Asociacijos dokumentai, jų kopijos ar kita informacija nariams turi būti pateikiama neatlygintinai.

75. Ginčus dėl nario teisės į informaciją sprendžia Valdyba, o jai neišsprendus – teismas.

 

XIII. PRANEŠIMŲ IR SKELBIMŲ PASKELBIMO TVARKA

76. Asociacijos dokumentuose, kuriuos ji naudoja turėdama santykių su trečiais asmenimis (raštuose, sąskaitose, prekybos dokumentuose ir t.t.) privalo būti nurodyta:

76.1. pilnas Asociacijos pavadinimas;

76.2. teisinė forma;

76.3. buveinės adresas;

76.4. Asociacijos kodas;

76.5. registras, kuriame kaupiami ir saugomi duomenys apie Asociaciją;

76.6. teisinis statusas. Ši informacija turi būti nurodyta ir Asociacijos tinklapyje www.hipertenzija.lt.

77. Asociacijos filialo ar atstovybės dokumentuose, kuriais pateikiami užsakymai, taip pat laiškuose, turi būti visa ankstesniame punkte nurodyta informacija apie Asociaciją, o taip pat: registras, kuriame filialas ar atstovybė yra įregistruoti, registro tvarkytojas ir jo adresas, filialo ar atstovybės pavadinimas, kodas ir adresas.

78. Įstatymų numatyti vieši Asociacijos nutarimai ir pranešimai skelbiami Valstybės įmonės Registrų centras leidžiamame elektroniniame leidinyje „Juridinių asmenų vieši pranešimai“ ir Asociacijos tinklapyje www.hipertenzija.lt.

79. Apie numatomą Asociacijos reorganizavimą, pertvarkymą ar likvidavimą Asociacijų įstatymo nustatytais terminais turi būti pranešta kiekvienam kreditoriui registruotu laišku ar asmeniškai pasirašytinai, ir skelbiama viešai. Nutarimų projektai ir nutarimai turi būti paviešinti įstatymų nustatyta tvarka.

80. Asociacijos finansinių metų veiklos ataskaita yra viešas dokumentas.

81. Asociacijos veiklos ataskaitoje privalo būti nurodyta Įstatyme nurodyta informacija.

82. Asociacijos veiklos ataskaitoje gali būti ir kita informacija, kurią nustato Susirinkimas.

 

XIV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

83. Šie Įstatai įsigalioja nuo jų įregistravimo Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka dienos.

84. Įstatų keitimo tvarka nesiskiria nuo nustatytos Asociacijų įstatyme.

85. Pasirašyti trys Įstatų egzemplioriai, turintys vienodą juridinę galią.

86. Visus kitus Įstatuose nepaminėtus ir nenumatytus klausimus Asociacija sprendžia, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Civiliniu kodeksu, Asociacijų įstatymu, kitais Lietuvos Respublikos teisės aktais.