Kai kraujospūdis nuolat aukštas, žmogus gali nejausti jokių simptomų, tačiau palaipsniui jis pažeidžia daugelį gyvybiškai svarbių organų, todėl neveltui arterinė hipertenzija vadinama tyliąja žudike. Kai pacientas pastebi, kad jo kraujospūdis per aukštas ir kreipiasi į gydytoją, dažnai tai būna jau pažengusi liga ir atliekant papildomus tyrimus nustatoma ilgametė aukšto kraujospūdžio žala organizmui.
Negydomo aukšto kraujospūdžio pasekmės gali būti įvairios:
- Širdies pažeidimas. Kai širdis priversta dirbti esant nuolat aukštam kraujospūdžiui, pradeda storėti širdies raumuo, padidėja širdies masė. Iš pradžių sergantysis to niekaip nejaučia, tačiau vėliau sutrinka širdies atsipalaidavimas, o vėliau išsekus kompensaciniams mechanizmams blogėja ir širdies raumens susitraukimas, todėl pradeda varginti dusulys, blogiau toleruojamas fizinis krūvis, atsiranda patinimai kojose – vystosi širdies nepakankamumas. Be to, reikia prisiminti, kad negydoma ar blogai gydoma arterinė hipertenzija yra vienas svarbiausių išeminės širdies ligos rizikos veiksnių, o tai reiškia, kad žmogus, turintis aukštą kraujospūdį, turi didesnę riziką susirgti miokardo infarktu.
- Inkstų pažeidimas. Jei kraujospūdis nuolat aukštas, palaipsniui pažeidžiami inkstai, blogėja jų funkcija. Kartais dėl blogėjančios inkstų veiklos prireikia netgi hemodializių.
- Akių pažaida. Aukštas kraujospūdis pažeidžia akių kraujagysles, todėl gali pablogėti regėjimas.
- Insultas. Pati dažniausia hemoraginio insulto, kada kraujas išsilieja į smegenis, priežastis – aukštas, negydomas kraujospūdis.
- Smegenų pažaida. Moksliniai tyrimai rodo, kad aukštas kraujospūdis pažeidžia smegenis, dėl to vyresniame amžiuje dažnesni pažintinių funkcijų sutrikimai.