Daugelis aukštą kraujospūdį turinčių žmonių nejaučia jokių ligos simptomų, o atsiradusius pirmuosius organizmo perspėjimo ženklus ignoruoja ir dažnai sieja visai ne su aukštu kraujospūdžiu. Arterinė hipertenzija pavojinga tuo, kad progresuodama palaipsniui dažnai būna besimptomė, tačiau iš lėto pažeidžia inkstus, širdį, akis, kraujagysles ir netgi smegenis.
Arterinė hipertenzija dažniausiai pasireiškia šiais simptomais:
- Galvos skausmu, ypač pakaušio srityje.
- Pasikartojančiu kraujavimu iš nosies.
- Įvairaus pobūdžio skausmais krūtinėje ar širdies plote.
- Dusuliu fizinio krūvio metu.
- Koordinacijos sutrikimais.
Jei kraujospūdis pakyla staiga gali varginti drebulys, „temimas“ ir mirgėjimas akyse, neįprastai didelis baimės jausmas. Šių simptomų patartina neignoruoti, o ieškoti priežasčių, kas juos sukėlė. Labai dažnai dėl to būna kaltas aukštas kraujospūdis.
Kiekvienam žmogui patartina bent retkarčiais pasimatuoti kraujospūdį, o jei teisingai matuojant jis vis dažniau būna padidėjęs, net ir neturint jokių nusiskundimų, reikėtų kreiptis į gydytoją.
Įtariant arterinę hipertenziją kraujospūdis turėtų būti stebimas kurį laiką, kartais tai gali trukti ir kelis mėnesius. Stebėjimo tikslas nustatyti įprastą, didžiąją laiko dalį esantį kraujospūdį.
Daliai pacientų nustatomas aukštas kraujospūdis gydytojo kabinete, tačiau namuose jis būna normalus – tokiu atveju kalbama apie „balto chalato“ hipertenziją. Žymiai rečiau nustatomas normalus kraujospūdis vizito pas gydytoją metu, o namų sąlygomis jis būna padidėjęs – taip apibūdinama „slaptoji“ hipertenzija. Dažnai tik kartotiniai kraujospūdžio matavimai padeda išsiaiškinti tikrąją situaciją ir nuspręsti, kokio gydymo reikia.
Arterinė hipertenzija neturėtų būti diagnozuojama, o juo labiau pradėta gydyti medikamentais, kai aukštas kraujospūdis pamatuojamas tik tam tikromis ekstremaliomis organizmui sąlygomis: po didelio fizinio krūvio, sportuojant, patyrus emocinį stresą, labai susijaudinus, po nemigos nakties.
Kraujospūdžio matavimas ir fiksavimas namuose, įprastomis sąlygomis, įvairiu paros metu yra labai naudinga informacija gydytojui diagnozuojant hipertenziją ir sprendžiant dėl gydymo.