Gyvenimo būdo pokyčiai – tai vienas svarbiausių veiksmų, kurio turėtų imtis pacientas, kuriam yra nustatoma arterinė hipertenzija. Sveikas gyvenimo būdas gali padidėti išvengti ar atitolinti arterinės hipertenzijos išsivystymą. Gyvenimo būdo pokyčiai ligos pradžioje gali padėti išvengti gydymo vaistais, o jau esant vaistais reguliuojamam kraujospūdžiui gali padėti sumažinti vaistų dozes ir geriamų tablečių skaičių. Taigi, sveika gyvensena rekomenduojama kiekvienam žmogui.
Sveikos gyvensenos patarimai:
- Venkite druskos! Nesūdykite maisto papildomai. Moksliniai tyrimai rodo, kad sumažinus druskos kiekį iki 5 g per dieną, kraujospūdis sumažėja 4-5 mmHg.
- Venkite alkoholio! Alkoholio ribojimas gali padėti sumažinti kraujospūdį iki 2 mmHg.
- Maitinkitės sveikiau! Valgykite daugiau šviežių, sezoninių daržovių ir vaisių (300-400 g/d). Rinkitės tik neriebius pieno produktus. Į savo racioną įtraukite pilno grūdo produktus. Prisiminkite ankštines kultūras. Venkite sočiųjų riebalų ir cholesterolio. Bent du kartus per savaitę valgykite žuvį.
- Mitas, kad kava „kelia“ kraujospūdį. Nėra mokslinių įrodymų, kad hipertenzija sergantys žmonės turėtų atsisakyti kavos
- Reguliuokite savo kūno svorį! Tyrimai rodo, kad atsikračius 5 kg svorio, kraujospūdis gali sumažėti net 5 mmHg. Turėtume siekti, kad kūno masės indeksas būtų 22-25 kg/m2, o juosmens apimtis neviršytų 102 cm vyrams ir 88 cm moterims.
- Būkite aktyvūs! Rekomenduojama aerobinis fizinis krūvis – spartesnis vaikščiojimas, bėgimas, plaukimas, šiaurietiškas ėjimas ar važiavimas dviračiu. Esant padidėjusiam kraujospūdžiui nepatariama sportuoti su sunkiais svoriais, užsiimti jėgos sportu. Jei sportuojama reguliariai ir ilgą laiką kraujospūdis gali sumažėti net 7 mmHg. Rekomenduojamas intensyvumas – apie 30 min. per dieną, 5-7 kartus per savaitę.
- Nerūkykite! Vos tik užsirūkius staiga padidėja kraujospūdis ir pulsas.
Gyvenimo būdo pokyčiai kiekvienam žmogui, besirūpinančiam savo kraujospūdžiu, turėtų būti pirmasis žingsnis, siekiant mažesnio kraujo spaudimo.